Historie

Za úplný počátek maledivské historie je mnohými považován rok 1153. Toto datum je spojeno s příchodem islámu. Ten je zde oficiálním náboženstvím i dnes. Památek z předislámského období se zachovalo málo, protože spousta sošek a soch byla zničena. Důvod je prostý, islám zakazuje jakákoliv vyobrazení boha. Maledivy měly svou nezávislost až do roku 1558. Tehdy dorazili na ostrovy Portugalci a vyhlásili se místními vládci. Za sídelní místo jim sloužil ostrov Goa. Jejich nadvláda nad ostrovy trvala patnáct let, jelikož roku 1573 došlo k povstání, které vedl Muhammad Thakurufaanu Al-Auzam. Skutečnost, že se tomuto muži podařilo obnovit nezávislost Malediv, je o připomínána dodnes. Místní slaví každoročně takzvaný National day.

Jako další připomínka této událostí slouží malé muzeum, které bylo zbudováno na místě, odkud hrdina pocházel, tedy na ostrově Utheemu, konkrétně na jižním atolu Thiladhummathi. V 17. století se na Maledivy dostali Holanďané, kteří to měli po cestě, jelikož předtím ovládli i Srí Lanku. Nicméně holandská nadvláda nebyla nikterak krutá a zanechala domácím obyvatelům poměrně velkou autonomii. V roce 1796 byli Holanďani vytlačeni Brity, kteří převzali správu nad ostrovy a byl vytvořen protektorát, jenž byl stvrzen smlouvou roku 1887. Místní sultán sice přijal samotnou nadvládu Britů nad obranou země a zahraničními vztahy, leč Britové samotní  se vládou na ostrovech nezabývali. Vnitřní záležitosti země nechali na místních muslimsky založených obyvatelích.

Nadvláda sultánů na Maledivách trvala až do roku 1932. Od tohoto roku začali být sultáni voleni. Sultanát jako takový trval ale ještě do roku 1953, tedy do doby, po kterou měli Maledivy ve své správě Britové. Právě roku 1953 byla vyhlášena republika. První volený prezident Muhammad Amin Didi byl autorem mnoha reforem. Zejména byl zestátněn prodej ryb, ze kterého měly Maledivy poměrně vysoké zisky. Tento prezident také podporoval práva žen a jeho dílem byly také reformy školství. Byl ovšem svržen muslimsky smýšlejícími obyvateli a nechvalně známá byla také jeho smrt - byl ušlapán davem během nepokojů.

Další novodobá historie Malediv byla spjata opět s Brity, kteří si zřídili vojenskou základnu na ostrově Gan. Důležitým  obdobím byl rok 1965. Tehdy získaly Maledivy, samozřejmě se souhlasem britské koruny, absolutní nezávislost. Vojenská základna zde ovšem zůstala a byla zrušena až roku 1975. Spolu s místní ekonomickou krizí související s poklesem prodeje sušených ryb a útěkem prezidenta Nasira, který zběhl i s nemalou finanční sumou, to byla poměrně velká ekonomická ztráta, ze které se Maledivv dlouho vzpamatovávaly. Díky dalšímu prezidentovi Maumoonovi Abdulovi Gayoomovi se však země stala členem Mezinárodního měnového fondu a začal se čile rozvíjet cestovní ruch.

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 32°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 32°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

USDUSD = 21.96 CZK

MVRMVR = 1.43 CZK

EUREUR = 25.52 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist